Co je DVB-T2?

DVB-T2 (Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je nový standard pozemního (anténního) televizního vysílání, kterým je již pokryta téměř celá ČR a který bude zanedlouho představovat jediný způsob, jak televizní vysílání naladit. DVB-T2 vychází z původního standardu DVB-T. Liší se způsoby komprese, tedy algoritmy, které snižují potřebný datový tok. Zatímco DVB-T využívá kompresi MPEG–2 a MPEG–4 (v ČR vysílají všechny stanice v MPEG–2), DVB-T2 může být šířeno s kompresí MPEG-4,  nebo HEVC (s kodekem H.265). Česko, resp. České Radiokomunikace se rozhodly pro druhou, modernější možnost.

Takže konec DVB-T vysílání se vás dotkne, pokud přijímáte televizní programy pomocí venkovní nebo pokojové antény a nemáte televizor nebo set-top box s podporou kodeku HEVC H.265

Jak DVB-T2 naladit?

Abyste naladili vysílání v DVB-T2 HEVC / H.265, musí televizor nebo set-top box tento standard podporovat. Informaci o tom, jestli vaše televize, respektive set-top box nový standard podporuje, najdete přímo v detailu produktu a rovněž v manuálu daného zařízení. Většina televizorů starších roku 2017 standard nepodporuje. Je proto třeba zakoupit si nový televizor nebo set-top box nebo přejít na některé z jiných možností vysílání, jako je satelitní nebo internetové.

Přelaďování televizních přijímačů DVB-T2 pak není nijak složité. Na televizoru nebo set-top boxu spustíte buď automatické vyhledávání sítí (do paměti přijímače se mu načtou veškeré sítě DVB-T2, jejichž signál je v dané lokalitě dostupný), nebo zvolíte manuální ladění, při němž můžete sami zadat vysílací kanály, které chce přidat. Běžné antény na rodinných domech nebude třeba měnit, v případě společných TV antén (STA) bude třeba povolat servisní firmu, která zajistí technické úpravy zařízení STA.

Většina vysílačů by měla přestat DVB-T vysílat začátkem roku 2020.

Velkou nabídku televizorů i set-top boxů s podporou tohoto standardu najdete u nás na prodejně Elektro Šindler v Brumově-Bylnici, kde Vám naši pracovníci rádi se vším poradí.